Zmiany i usunięte błędy w wersji oprogramowania WinRAR 5.70
-
Opcja „Przetwarzania plików” w zakładce „Czas” okna archiwizacji pozwala wybrać pliki według czasu modyfikacji, utworzenia lub ostatniego użycia.
W poprzedniej wersji brany był pod uwagę jedynie czas modyfikacji.
-
Opcje lini poleceń -ta, -tb, -tn, -to posiadają teraz modyfikatory ‚m’, ‚c’ oraz ‚a’. Dzięki temu warunki nakładane na czas pliku mogą teraz dotyczyć nie tylko czasu ostatniej modyfikacji (jak w poprzedniej wersji), ale również czasu utworzenia i ostatniego użycia pliku.
Opcje te można przekazywać z kilkoma różnymi modyfikatorami, aby określić datę dla różnych rodzajów czasu pliku. Na przykład, -tamc20151019 spowoduje przetworzenie wszystkich plików utworzonych i zmodyfikowanych po 2015-10-19.
Nowy modyfikator ‚o’ umożliwia przełączenie warunku z I na LUB, czyli opcja -tamco20151019 przetworzy pliki utworzone LUB zmodyfikowane po 2015-10-19. Można również w jedym poleceniu umieścić kilka opcji filtrujących pliki po dacie, np.:-taco20151019 -tbmo20151023
Opcje -ta i -tn powodują uwzględnienie plików spełniających dokładnie podany warunek czasowy, podczas gdy opcje -tb i -to wykluczają takie pliki.
-
WinRAR może wyświetlać w liście plików informacje o dacie utworzenia lub ostatniego użycia pliku, jeśli są dostępne.
Kolumny daty utworzenia i ostatniego użycia są domyślnie ukryte. Można je wybrać do wyświetlania w oknie wyboru kolumn. Okno to wywołuje się przyciskiem „Kolumny…” w oknie ustawień listy plików, lub klikając prawym przyciskiem myszy na nagłówek dowolnej kolumny na liście plików.
-
Nowe opcje modyfikujące zachowanie opcji „Umieść każdy plik w osobnym archiwum” – „Podwójne rozszerzenia dla archiwów” oraz „Archiwa w podfolderach”. Obie znajdują się na zakładce „Pliki” w oknie archiwizacji.
Pierwsza z nich steruje nadawaniem nazw tworzonym archiwom – czy rozszerzenie archiwum będzie dodawane do oryginalnego rozszerzenia pliku, czy też będzie je zastępować.
Druga steruje tworzeniem archiwów z zaznaczonych podfolderów – czy cała zawartość zaznaczonego podfolderu trafi do jednego archiwum, czy też każdy znajdujący się w nim plik będzie umieszczony w osobnym archiwum.
-
Nowa opcja -ad1, która może być użyta podczas rekursywnego rozpakowywania wielu archiwów na raz, np. ‚rar x -r -ad1 arch\*.rar’. Opcja ta powoduje rozpakowanie każdego archiwum do osobnego folderu, lecz w przeciwieństwie do opcji -ad tworzy podfoldery w tych folderach, gdzie znajdują się rozpakowywane archiwa.
-
Jeśli polecenie „Rozpakuj każde archiwum do osobnego folderu” z menu kontekstowego zostanie użyte na archiwach znajdujących się w różnych folderach wyświetlonych w oknie „Wyników wyszukiwania” w Eksploratorze Windows, to podfoldery dla tych archiwów zostaną utworzone w folderach, gdzie te archiwa się znajdują. Poprzednia wersja tworzyła podfoldery w tym folderze, gdzie znajdowało się archiwum, z którego zostało wywołane menu.
-
Nowa opcja („Lista plików/Styl listy/Pola wyboru”) umożliwiająca pokazanie pól wyboru na liście plików w głównym oknie WinRARa.
-
Nowa opcja „Lista plików/Pliki/Dokładne rozmiary”. Jeśli jest włączona, to rozmiary plików są wyświetlane w bajtach, w przeciwnym wypadku są zaokrąglane i wyświetlane w większych jednostkach (np. KB lub MB).
-
Jeśli uruchomionych jest kilka instancji RARa z opcją -ioff, to komputer zostanie wyłączony przez tę, która zakończy działanie jako ostatnia. Poprzednio robiłą to ta instancja, która skończyła działanie jako pierwsza.
-
Zwiększono bufory odczytu i zapisu dla przetwarzania plików .iso. Pozwala to zwiększyć wydajność w niektórych przypadkach, np. gdy plik znajduje się na dysku sieciowym.
-
Jeśli włączona jest opcja usuwania archiwum w oknie wypakowywania i przetwarzane jest wieloczęściowe archiwum .RAR z towarzyszącymi mu plikami .REV, to WinRAR usunie także te pliki .REV. Poprzednio te pliki nie były usuwane w takim przypadku.
-
Jeśli włączona jest opcja usuwania archiwum w oknie wypakowywania i przetwarzane jest wieloczęściowe archiwum .ZIP (o rozszerzeniach .zip.001, .zip.002, .zip.003 itd), to WinRAR usunie wszystkie woluminy. Poprzednio w takim przypadku usuwany był tylko pierwszy wolumin.
-
Jeśli nazwaarchiwum.rar jest rozpakowywane za pomocą polecenia menu „Wypakuj do nazwaarchiwum\”, i plik „nazwaarchiwum” już istnieje, to WinRAR zaproponuje utworzenie folderu „nazwaarchiwum~1”. Poprzednio to polecenie powodowało, że WinRAR próbował utworzyć folder o takiej samej nazwie co istniejący plik i powodował błąd.
-
Jeśli z poziomu menu kontekstowego Eksploratora Windows archiwizowany jest skrót (plik .lnk), to w archiwum zostanie umieszczony właśnie ten skrót. Poprzednie wersje w takim przypadku umieszczały w archiwum plik, na który wskazywał dany skrót.
-
Windows nie dopuszcza plików wykonywalnych o rozmiarach powyżej 4GB, dlatego WinRAR wyświetla błąd podczas próby utworzenia samorozpakowujących się woluminów RAR przekraczających 4GB. Poprzednio WinRAR wyświetlał taki błąd dopiero po utworzeniu pierwszego woluminu.
-
Podczas wypakowywania wieloczęściowych archiwów 7z wyświetlany jest całkowity postęp operacji. Zwiększono dokładność pomiaru całkowitego postępu.
-
W oknie polecenia „Wyszukaj” lista „Dyski i foldery” została przemianowana na „Obszar poszukiwań”. Teraz ta lista dodatkowo zawiera pozycję „Zaznaczone elementy”, która zawęża obszar poszukiwań do plików i folderów zaznaczonych na liście w głównym oknie WinRARa.
-
Polecenie „Wyszukaj” wyświetla liczbę znalezionych elementów w pasku statusu.
-
Okno „Komunikatów diagnostycznych” wyświetla nazwę archiwum w osobnej kolumnie, aby lepiej ją było widać w przypadku gdy jest długa.
-
Opcja -isnd[-] linii poleceń WinRARa umożliwia sterowanie dźwiękami powiadomień niezależnie od opcji „Włącz dźwięki” w ustawieniach programu.
-
Nadav Grossman z Check Point Software Technologies poinformował nas o istnieniu luki bezpieczeństwa w bibliotece UNACEV2.dll. Ta luka umożliwia utworzenie takiego archiwum .ACE, podczas wypakowywania którego pliki mogą być umieszczane w dowolnym folderze poza folderem docelowym.
WinRAR używa tej biblioteki do rozpakowywania archiwów ACE. Biblioteka nie była aktualizowana od 2005 roku, i nie mamy dostępu do jej kodu źródłowego. Z tego powodu postanowiliśmy zrezygnować z obsługi archiwów formacie ACE aby nie narażać użytkowników WinRARa na niebezpieczeństwo.
Dziękujemy Check Point Software Technologies za zgłoszenie tego problemu.
-
Usunięte błędy:
-
konsolowy RAR zamieniał miejscami rozmiary i daty pliku źródłowego i docelowego w momencie wyświetlania monitu o nadpisanie pliku podczas aktualizowania archiwum RAR z opcją -o
-
nie działało przeciąganie i upuszczanie plików z 32-bitowych aplikacji na okno 64-bitowego WinRARa
-
wciśnięcie Shift+Del w oknie WinRARa w celu usunięcia folderu mogło zakończyć się niemożnością usunięcia jego niektórych podfolderów. Wciśnięcie tych klawiszy powoduje natychmiastowe usunięcie plików i folderów, bez przenoszenia ich do systemowego kosza
-
zmiana folderu w panelu drzewa folderów mogła się nie powieść, jeśli nazwy folderów rozpoczynały się od separatora ścieżek, jak to ma miejsce w przypadku archiwów TAR utworzonych z opcją –absolute-names
-
jeśli w komentarzu modułu SFX w poleceniu „Path” została umieszczona ścieżka względna („Path=.\jakiśfolder”), i podczas rozpakowywania takiego archiwum musiało nastąpić podniesienie uprawnień, to tworzony był folder „jakiśfolder\jakiśfolder” zamiast „jakiśfolder”
-
polecenia modyfikujące istniejące woluminy RAR4 wpisywały w pole numer woluminu wartość 1. Choć nie wpływało to na wypakowywanie, to WinRAR wyświetlał niewłaściwy numer woluminu w takim przypadku.
-
usunięto błąd wystąpujący podczas odczytywania komentarza z uszkodzonego archiwum RAR
-
pasek narzędziowy w oknie rezultatów wyszukiwania nie miał rozmiaru dopasowanego do rozmiaru ikon
-